Ostrów Mazowiecka

Wpisy

 • piątek, 22 czerwca 2018
  • Indiańskie zajęcia dla najmłodszych.

   Takiej rozrywki oczekiwałbym, gdybym był teraz dzieckiem mieszkającym w Ostrowi Mazowieckiej. Zwykle popularnymi atrakcjami organizowanymi na wszelkiego rodzaju festynach są malowanie twarzy, konkursy z nagrodami, dmuchane zamki, trampoliny. Brakuje czegoś co różniłoby się od wszystkiego co do tej pory znamy. Jednym z takich rozwiązań jest Wioska Indiańska działająca pod nazwą „Fort Hantajo” w miejscowości Borzyce.

   O tym miejscu dowiedziałem się zupełnie przypadkiem, słysząc od znajomego o wizycie 5-latków z Miejskiego Przedszkola nr 2. Do jednej z grup chodzi syn kolegi, który to z wypiekami na policzkach opowiadał o atrakcjach jakie najmłodsi zastali przybywająca do wioski. Teren fortu rozciąga się na leśnej polanie, a w czasie zajęć przybliżono dzieciom niezwykłą kulturę Indian. Oprócz teorii można tam było obejrzeć kolekcję strojów, narzędzi codziennego użytku oraz broni. Jako, że wioska przystosowana została do wizyt dzieci nie mogło zabraknąć ciekawych gier i zabaw znanym niegdyś w indiańskim środowisku. Bardzo pomysłowy był tor przeszkód, tutaj trzeba było wykazać się nie lada sprawnością. Tor składał się z kładek, lin, tuneli i pajęczych sieci. Ponadto dzieci mogą tam spróbować swoich sił w rzucie włócznią, lotkami z piórami, strzelaniu z łuku, czy łowieniu ryb.

   Jakby tego było mało to na miejscu odbywają się zawsze warsztaty z rękodzieła, w czasie których można własnoręcznie wykonać jedyny w swoim rodzaju naszyjnik z totemem ukazującym bizona i ozdobionym kolorowymi koralami. Oczywiście tutaj też znajdziemy malowanie twarzy, ale pozostałe atrakcje są inne i nowe praktycznie dla każdego przybywającego dziecka. Chyba polecę to miejsce znajomym posiadającym dzieci, w końcu niecodzienne ma się okazję do spędzenia czasu w sposób dość nietuzinkowy.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   ostrowmazowiecka
   Czas publikacji:
   piątek, 22 czerwca 2018 02:05
 • sobota, 09 czerwca 2018
  • Rowerowym szlakiem do Częstochowy.

   Mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej zaskoczyli mnie bardzo pozytywnie, ponieważ swój udział w tegorocznej pielgrzymce rowerowej potwierdziło 16 osób. Nie jest to może liczba zdumiewająca wszystkich dookoła, natomiast z pewnością zgłosiły się osoby zdecydowane wyruszyć na pielgrzymi szlach do Częstochowy. Mowa oczywiście o pielgrzymce rowerowej, która wymaga siły ducha, ale też pewnej sprawności fizycznej. Na linii startu pojawiło się kilkanaście osób w różnym wieku, nie brakowało tam osób w wieku moich rodziców także wielki szacunek się należy.

   Jest to dziesiąta Powiatowa Rowerowa Pielgrzymka na Jasną Górę, która została zakończona sukcesem. Cała grupa uczestników dojechała na miejsce z uśmiechami na ustach chociaż wcale łatwo nie było. Wyprawę rozpoczęła msza święta w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza, a organizatorem wydarzenia był starosta Zbigniew Kamiński. Podkreślał on historyczną rolę tejże wyprawy obchodzonej wraz ze stuleciem niepodległości i 20-leciem powiatu ostrowskiego. Na miejscu w Częstochowie miała miejsce uroczysta msza, w czasie której modlono się o błogosławieństwo i zdrowie dla mieszkańców oraz samorządu. Tym bardziej zaskakuje fakt, iż na Jasną Górę podróżowały także niedoświadczone w takich wyprawach osoby. Niemal przez całą drogę było bezchmurnie, palące słońce i słupek rtęci w granicach 28-30 stopni Celsjusza dawał w kość rowerzystom. Koniec końców wszystko się udało, łącznie pokonano ponad 380 km traaśa przez Górę Kalwarię, Warkę, Białobrzegi, Końskie, Sielpię oraz Włoszczową.

   Sam jestem rowerzystą i jestem ciekaw, czy byłbym w stanie wytrzymać tak długi dystans na siodełku. W końcu przy tej ilości kilometrów pokonywanych każdego dnia można odczuć ból w wielu partiach ciała.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   ostrowmazowiecka
   Czas publikacji:
   sobota, 09 czerwca 2018 02:05
 • środa, 04 kwietnia 2018
  • Niebezpieczne zejście nad Bug.

   Wiele osób mieszkających w miejscowości Nur z pewnością próbowało zejść nad rzekę po grząskim piasku przy ul. Nadbużnej. Teren ten mnie jako mieszkańca Ostrowi Mazowieckiej bardzo raził, gdyż w czasie słonecznych dni spędzałem nad wodą trochę czasu. Najbardziej zawsze drażnił mnie ten widok i niewygodne zejście, które sprawiało, że po takim spacerze miałem całe buty w błocie. To ma się zmienić już niebawem, na dniach rozstrzygnięty zostanie przetarg wybierający wykonawcę inwestycji.

   W ramach prac budowlanych ma się całkowicie zmienić zejście nad rzekę. Przede wszystkim utworzony zostanie ciąg pieszo-jezdny z kostki brukowej. Ponadto zejście będzie wyposażone w balustrady zrobione z drewna, ułatwi to schodzenie szczególnie osobom starszym. Do tej pory nie mogły one nawet myśleć o zejściu, które groziło upadkiem i potłuczeniami. Zadbano też o cały teren przybrzeżny, gdzie znajdzie się miejsce dla paleniska z kamieni oraz drewnianych ławek i śmietników. Całość oświetli lampa solarna umiejscowiona na wysokim słupie, która automatycznie będzie się włączała, gdy się ściemni. Interesujący będzie też pływający pomost, gdzie będzie można spokojnie pochodzić. W sumie będzie to odcinek o długości 25 metrów.

   Mam tylko nadzieję, że po odnowieniu to miejsce nie będzie zbiorowiskiem osób pod wpływem alkoholu. Inaczej będziemy mieli z nowej inwestycji tylko zniszczone ławki i zejścia nad wodę. Może pora pomyśleć o instalacji w tym miejscu monitoringu IP? Osobiście cieszę się bo to już kolejna dobra inwestycja miasta.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   ostrowmazowiecka
   Czas publikacji:
   środa, 04 kwietnia 2018 15:00
 • piątek, 30 marca 2018
  • Nowoczesne centrum zaopatrzenia Soloaris.

   To dobra informacja, gdyż z autobusów tej marki korzysta wiele miast w bliskim regionie. W Ostrołęce pojazdy firmy Solaris sprawują się od lat. Nowo otwarte Solaris Logistics Center mieści się w Jasinie pod Poznaniem i będzie zapewniało realizację dostaw części do silników i elementów jezdnych oraz usprawni proces realizacji wszelkich zamówień oraz podniesie poziom obsługi wymagających klientów.

   Na wybudowany kompleks składają się magazyn centralny i biuro obsługi klienta. Solaris Logistics Center od września 2017 zajmuje się dostawą części zapasowych do pojazdów oraz zaopatrzeniem serwisów i magazynów działających w wielu regionach w Polsce. Nowa inwestycja zastąpił poprzednie magazyny w Murowanej Goślinie a jest ustawiony przy drodze ekspresowej, w okolicach autostrady A2. Dzięki temu zupełnie ogranicza się czas dojazdu, zarówno do wielu terenów Polski, jak i do Europy. Jak pokazują eksperci czas transportu dzięki nowoczesnemu rozmieszczeniu centrum logistycznego zmniejszył się 6-krotnie. Powierzchnia magazynu to aż 6 tys. mkw., gdzie przetrzymywanych jest aż 25 tys. różnych części i akcesoriów. W ciągu jednego dnia Solaris Logistics Center opuszcza około 300 pakunków.

   Obiekt został wyposażony w wyższą niż dotychczas liczbę doków. Wszelkie części i wyposażenia do pojazdów znajdują się w jednym magazynie, co skraca czas podróżowania między halami w celu przewiezienia danego urządzenia. W związku z tymi udogodnieniami praca jest szczególnie wydajna, a proces realizacji sprzedaży jest monitorowany przez system zarządzający magazynem, co pozwala uzyskać bardzo dobrą dostępność części.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   ostrowmazowiecka
   Czas publikacji:
   piątek, 30 marca 2018 02:05
 • środa, 07 marca 2018
 • czwartek, 22 lutego 2018
  • Jaka dieta jest najlepsza dla zdrowia?

   Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle trudna, warto jednak przyjrzeć się diecie będącej na pierwszy rzut oka nieco „hippie”. W końcu mówienie iż człowiek może żyć bez mięsa jest dla wielu osób co najmniej dziwne. Nie przekonują ich argumenty o polepszeniu własnego zdrowia, dobrym odżywieniu organizmu, a tym bardziej wpływie takiej formy odżywiania na stan naszej planety. Wszyscy wiemy, że należy jeść warzywa i owoce. Dania bezmięsne zaprezentowali niedawno uczniowie z technikum gastronomicznego w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej w powiecie ostrowskim.

   Stoły pełne wegańskiego jedzenia zaprezentowano w czasie warsztatów EKO-LOGIKA prowadzonych przez Tomasza i Dorotę Rygiel. Żywność w takim wydaniu mogła zaskoczyć przybyłych na miejsce mieszkańców, na talerzach nie było przecież żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Wydarzenie pod hasłem „Sztuka roślinnego gotowania” to seria pięciu spotkań realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, przy wsparciu środków unijnych. Degustacja jedzenia przygotowanego przez uczniów była podsumowaniem całego projektu, młodzież mogła też zaprezentować swoje umiejętności jakie nabyła wczasie trwania wspólnych spotkań. Co można było zjeść? Jak ostrowianin z krwi i kości nie mogłem nie spróbować nowości w postaci wegańskich falafeli, sałatek, pasztetów, wegańskiego bekonu, zupy z dyni, czy konfitury z bananów. Danie były niezwykle smakowite, a niektóre zaskakiwały swoim bogactwem i oszukiwały zmysły. Gdyby ktoś nie miał świadomości, że są to dania bezmięsne to mógłby się w części przypadków pomylić.

   Wiele osób obecnych na sali przekazywało, iż są na diecie wegańskiej ze względów moralnych i etycznych. Argumentowali to tak, iż nie chcą przyczyniać się swoją dietą do cierpienia zwierząt. Nasuwa się tu jednak pewna trudność w prowadzeniu takiej diety, chodzi o wszelkiego rodzaju spotkania rodzinne i uroczystości. Wiadomo, coraz więcej jest na świecie wegetarian, więc i na stołach zdarzają się potrawy tego typu. Gorzej jest w Polsce i w mniejszych miejscowościach takich jak Ostrów Mazowiecka, wiele osób kocha mięso i nie zrezygnuje z niego nawet patrząc na dużą liczbę plusów tej formy odżywiania. Podobnie z suto zastawionymi w mięso stołami.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Jaka dieta jest najlepsza dla zdrowia?”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   ostrowmazowiecka
   Czas publikacji:
   czwartek, 22 lutego 2018 01:04
 • środa, 21 lutego 2018
  • Jaki jest smog w Małkini Górnej?

   Od niedawna mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej mogą sobie mniej więcej porównać jakość powietrza z tą w Małkini Górnej oraz Prostyni. Zamontowano tam dwa czujniki sprawdzające ilość groźnego dla zdrowia tlenku węgla. Pierwszy detektor umieszczono na południowej ścianie Urzędu Gminy w Małkini Górnej oraz na południowej ścianie Szkoły Podstawowej w Prostyni. W samej Ostrowi wcale lepiej nie jest i chodzi o coś zupełnie innego niż smog, pisałem o tym w oddzielnym tekście.

   Urządzenia na bieżąco monitorują stan powietrza, a ich rozmieszczenie jest przyjazne mieszkańcom. Oba czujniki znajdują się na wysokości wzroku, przez co każdy spacerujący w pobliżu może zobaczyć jakość powietrza i występowanie smogu. Detektory informują nas o złej lub dobrej jakości powietrza za pomocą barw. Zielony kolor diody oznacza dobrą jakość powietrza, możemy wtedy spędzać czas na zewnątrz. Jeżeli kolor jest pomarańczowy to taką aktywność należy ograniczyć jeżeli chodzi o długość przebywania na dworze. Takie ograniczenie jest konieczne dla osób cierpiących na astmę, kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze. Jeżeli świeci się kolor czerwony to informuje nas on o bezwzględnym zaprzestaniu aktywności poza domem. Tak duże stężenie pyłu jest bardzo szkodliwe dla organizmu człowieka i nie należy narażać się niepotrzebnie na kontakt i bezpośrednie wdychanie tlenku węgla.

   Pozostałe informacje na temat czujników znajdziecie na stronie Urzędu Gminy, gdzie dostępne są bardziej szczegółowe dane na temat jakości powietrza w naszym regionie. Dożyliśmy czasów, kiedy musimy sprawdzać jakość powietrza przed jakimkolwiek spacerem, szczególnie narażone są nasze dzieci więc tu też trzeba z dużą uwagą podchodzić do aktywności na świeżym powietrzu, które może wcale nie być tak czyste jak nam się wydaje.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   ostrowmazowiecka
   Czas publikacji:
   środa, 21 lutego 2018 01:02
 • niedziela, 04 lutego 2018
  • Ochotnicza straż pożarna w akcji przy gaszeniu pożarów.

   Jakie mogą być przyczyny pożaru domu. Przyczyn jest wiele i na wiele rzeczy powinniśmy uważać i stosować różne rozwiązania, aby pożarów uniknąć. Nie ma takich przepisów, które nakazywałyby montaż systemu sygnalizacji pożarowej w domu mieszkalnym ale może warto się nad takimi rozwiązaniami zastanowić. Szczególnie dziś dochodzą do naszych uszu niepokojące wieści, czasami nawet są to tragedie związane z utratą życia co niewątpliwie potrafi poruszyć nawet prawdziwych twardzieli.

   Przy takich akcjach gaśniczych bardzo często biorą udział jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Trzeba podziwiać tych ludzi, którzy ponosząc ryzyko chcą pomagać innym. Jeśli tylko istnieje taka możliwość aby udać się na ratunek to bez wahania biorą w akcji udział. Potrzeba docenić ich zaangażowanie. Nie powinniśmy także ignorować zaleceń straży pożarnej - czasami wystarczy mieć prosty system przeciwpożarowy aby uniknąć ustrzec się przed pożarem.

   Co możemy zrobić, aby zagrożenie pożarowe zminimalizować i poczuć się bezpiecznie. Takim rozwiązaniem może być czujnik dymu. Jeżeli ze względu na koszty nie stać nas montaż profesjonalnego systemu przeciwpożarowego to nawet taki prosty czujnik wykrywający dym jest w stanie zbudzić nas ze snu gdy wystąpi zadymienie. Wiadomo, że życie ludzi jest najważniejsze dlatego podczas projektowania instalacji duży nacisk kładzie się na kwestie ewakuacji, dlatego na przykład ilość ręcznych przycisków pożarowych jest dokładnie określona pod kątem przebywających osób, aby w łatwy sposób mogły one powiadomić o pożarze odpowiedzialne służby. Podobnie ta kwestia dotyczy sygnałów dźwiękowych i świetlnych, ich sposób rozmieszczenia musi gwarantować słyszalność do wszystkich ludzi przebywających w zakładzie.

   Osobom, które chcą się dowiedzieć więcej to polecam lekturę stronę http://systemy-sygnalizacji-pozaru.pl gdzie jest mowa jak działają czujniki w systemach pożarowych.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   ostrowmazowiecka
   Czas publikacji:
   niedziela, 04 lutego 2018 01:00
 • czwartek, 01 lutego 2018
  • Czasami serwis naprawia bzdurne usterki.

   Okazuje się, że duża część użytkowników absolutnie nie zapoznała się z instrukcją użytkownika. Zazwyczaj taki zgłaszający problem nie kwapi się do płacenia, a przecież sprzęt został "naprawiony". Dla potwierdzenia podam kilka przykładów gdzie z czymś takim mieliśmy do czynienia.

   Jeden z użytkowników systemu monitoringu CCTV zgłosił awarię monitora, twierdząc, że zupełnie nic nie widzi. Jak technicy dojechali na miejsce okazało się, że trzeba po prostu włączyć monitor. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że takie prace to tylko koszty, a zainteresowany nie chcę dokonać płatności.

   W innym przypadku klient wezwał firmę do naprawy zepsutego napędu do bramy jednak po przyjeździe okazało się, że w dniu wczorajszym odblokował napęd, z powodu braku prądu. Zgłaszający w tym przypadku zawstydził się tylko i zapłacił za swoją nieuwagę.

   Takich przypadków jest oczywiście więcej - nie można wszystkiego opisać, ale niemalże codziennie takie sprawy mają miejsce.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   ostrowmazowiecka
   Czas publikacji:
   czwartek, 01 lutego 2018 01:02
 • wtorek, 30 stycznia 2018
  • Polecana firma budowlana

   Chyba każdy kto ma do wykonania remont domu czy też chce zbudować sobie nowy ma taki dylemat: jaką firmę budowlaną wybrać. Nie każdy ma też tyle szczęści, że w jego otoczeniu są znajomi, którzy mogą podzielić się doświadczeniem, nie każdy też ma znajomych, którzy prowadzą firmy budowlane. Wobec tego dylemat jest dość duży. Kogo wybrać do remontu, kogo wybrać do budowy domu, czy nawet do budowy ogrodzenia czy ułożenia kostki brukowej.

   Sprawa komplikuje się tym bardziej jeśli goni nas czas. Jeśli planujemy budowę za rok czy nawet dwa lata, to wybór mamy większy, ale jeżeli sprawa jest dość pilna (myślę tu np. o roku 2018) to niestety może okazać się, że nie mamy zbyt dużego wyboru. Dodatkowym utrudnieniem w większych pracach budowlanych jest to, że np. budowa będzie prowadzona w Ostrowi Mazowieckiej i niekoniecznie firma budowlana z Ostrołęki będzie chciała podjąć się tego zadania. Pomimo tego, że wśród moich znajomych są tacy co polecają firmę remontowo-budowlaną z Ostrołęki, to jednak sam właściciel firmy nie jest zainteresowany realizacją zlecenia, gdyż dojazd podnosi mu koszty, a jak wiadomo - domu nie buduje się w kilka dni.

   Jeżeli wpisy na blogu czyta ktoś, kto mógłby podzielić się informacją o firmie budowlanej, która zechciałaby się podjąć zadania to chętnie skorzystam z opinii, chociaż wiem, że sprawa nie będzie prosta.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   ostrowmazowiecka
   Czas publikacji:
   wtorek, 30 stycznia 2018 17:00

Tagi

Kanał informacyjny